Instalacje elektryczne są z zasady systemami relatywnie trwałymi, lecz w domach i co więcej mieszkaniach trochę starszych, biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa żądają remontu lub zupełnej wymiany. Nie jest dozwolone zapominać, iż stara lub niepoprawnie wykonana instalacja elektryczna stanowi ryzyko bezpośredniego porażenia prądem a dodatkowo także ryzyko pożarowe.

Stare kable przeważnie nie wytrzymują aktualnych obciążeń jakie wytwarza aktualny sprzęt elektroniczny i co więcej dochodzi wtedy do prawdziwych tragedii, które czasami mają swoje ofiary w ludziach.

Mimo tego, iż takie sytuacje najczęściej mają miejsce w starych posiadłościach, zdarza się również, iż do nieszczęśliwych wypadków dochodzi w budynkach jednorodzinnych. Wobec tego, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwu i co więcej zdrowiu własnym a dodatkowo własnej rodziny elektroinstalacje powinno się co pewien czas remontować. Nim przystąpi się jednak do remontu, bądź wymiany instalacji elektrycznej należałoby jest przygotować wszelkie dokumenty, które jej dotyczą. Znaczącą rzeczą jest zjawisko, iż wszelakiego typu napraw winien realizować elektryk z uprawnieniami.