Drewno jako materiał budowlany, jest ogólnie wykorzystywany w niesłychanie wielu przypadkach, jego pielęgnacja i konserwacja, zapewnia zwiększenie jego żywotności, w pełnym tego słowa znaczeniu. Niestety często nie dysponujemy wiedzą w zakresie dbania o drewnianą podłogę w naszym domu, co skutkuje wykorzystywaniem nieefektywnych metod czy nieskutecznych preparatów oraz materiałów, służących właśnie do jej pielęgnacji. Wobec tego powinno się pozyskać wiedzę na ten temat, pozwoli nam to również na podtrzymanie estetycznego wyglądu, wpłynie na jej trwałość oraz walory użytkowe.

Przeważnie drewniana podłoga ulega zniszczeniu na skutek pojawienia się wilgoci lub piasku, zmienia wtedy swoje właściwości i budowę, optymalna pielęgnacja i pielęgnacja, pozwoli na znacznie dłuższą jej eksploatację. Pamiętajmy, że podłogę wykonaną z drewna czyścimy niewielką ilością wody, zazwyczaj mopem który pozwoli na równomierne jej wyczyszczenie, inaczej możemy przyczynić się do sytuacji, kiedy duża ilość wody spowoduje jej zniszczenie. W żadnym przypadku nie stosujmy preparatów, które same w sobie nie są przeznaczone do pielęgnacji drewna, ich skład nie pozwala na zastosowanie w takim miejscu.

Systematyczne dbanie o czystość naszej podłogi drewnianej, pozwoli na utrzymanie jej w właściwym do tego stanie, lakier nie będzie się przy tym ścierał nie powstaną również rysy, powinno się rozważyć możliwość wykonania podłogi olejowej. Jest to popularna opcja, podobnie jak podłogi z drewna lakierowanego, przemawia za nią parę interesujacych argumentów, możliwość usunięcia zniszczenia czy innych uszkodzeń.

Sporą rolę odgrywa tutaj niesłychanie naturalny wygląd, choć akurat wyższe koszty związane z jej pielęgnacją, powodują że decydujemy się właśnie na drewno lakierowane. Rodzaj i gatunek drewna, odgrywa niesłychanie wysokie znaczenie, nie każe nadaje się na podłogę, dlatego uwzględnijmy to w momencie, doboru go w samodzielny i indywidualny dla siebie sposób. Wielu producentów podłóg drewnianych, przekaże nam odpowiedni zakres informacji na temat ich pielęgnacji, konserwacji oraz preparatów, jakie należy w tym zakresie używać.