Piec na pellet – zasada działania

Coraz więcej w ostatnich latach mówi się o tym, żeby palić w piecach ekologicznie i dbać o naszą planetę. W dawnych czasach nie dbano tak bardzo jak dziś o to, by wrzucać do pieca rzeczy, które powinny być w nim umieszczone. Co prawda nadal sporo osób pali węglem czy też drzewem, ale jednak jest pewien sposób, dzięki któremu można zadbać o ekologię oraz mieć czyste sumienie, że dokładamy cegiełkę do troski o Ziemię. Jak działa piec na pellet? Powiemy sobie o tym parę słów i zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

 

Pellet – czym jest i z czego się składa?

Od wielu lat szukano alternatywnych źródeł ciepła i jednym z nich jest pellet. Co ciekawe, jest to paliwo w pełni ekologiczne, więc nie trzeba zmuszać się do tego, żeby palić rzeczami, które nie do końca wpływają dobrze na środowisko. Ogromną zaletą pelletu jest to, że można nim palić w piecach, jak i kominkach. W sklepach można dostać kilka rodzajów pelletu, które mają swoje przeznaczenie do gospodarstw domowych czy też elektrociepłowni. Nie można zapomnieć o tym, że jest on bardzo tani, a często można go kupić w workach po paręnaście kilogramów, dzięki czemu jest łatwy w przechowywaniu i załadowaniu do samochodu.

Pomimo tego, że pellet składa się z drewna, to nie ulega samozapłonowi oraz nie traci swoich właściwości z czasem. Sprawia to, że można zakupić jego większą ilość na zimę i nawet pomimo wielu tygodni przechowywania go w piwnicy czy też w innym miejscu, nie stanie się on gorszym biopaliwem. Łatwo się go wrzuca do pieca czy kotła i dzięki temu nie trzeba wkładać wiele siły w dorzucanie.

 

Jak działa piec na pellet?

Należy zacząć od tego, że najnowocześniejsze modele są zautomatyzowane. Nie trzeba więc zatem głowić się nad tym, czy taki piec jest w pełni ekologiczny i też o to, czy będzie on efektywny, bo wiadomo, że tak jest. Istotną częścią kotła jest palnik, który w automatyczny sposób rozpala pellet i nie trzeba robić tego ręcznie. Pozwala to na rozpalanie osobom młodym, które boją się robić całej procedury w sposób tradycyjny.

Aby piec dobrze grzał, należy ustawić odpowiednią temperaturę, a sam pellet jest utrzymywany na ruszcie dzięki podajnikowi paliwa. W momencie, w którym następuje podgrzanie wody, właśnie podajnik zostaje włączony. Jeżeli pellet się spala, to wentylator nadmuchowy oczyszcza palnik oraz ruszt, a popiół trafia do popielnika. Owszem, wadą na pewno jest jego wysoka cena, ale jednak jego ekologiczność oraz łatwość obsługi sprawia, że będzie to idealne rozwiązanie nie tylko dla starszych osób, ale i dla wszystkich rodzin.